Становище на УС на ССБ
„… Както е посочено в мотивите на законопроекта, вносителите целят да укрепят независимостта на съдиите чрез реално самоуправление при зачитане на публичния интерес, както и отговорност и отчетност на прокурорите, включително въвеждане на елемент на децентрализация на прокуратурата.
За първи път на законодателя се предлага различен подход към статута на съдиите и прокурорите, като се отчитат техните различни функции в съдебната власт – това принципно е правилната основа за структурирането на съдебната власт, но считаме, че предложеният проект не постига изцяло посочените цели.
Преди обсъждането на конкретното съдържание на законопроекта дължим да подчертаем убеждението си, че необходимите изменения на Глава шеста от Конституцията са от компетентността на обикновено народно събрание. Предлагането на изменения, които водят до промяна на формата на държавно управление, защото променят баланса между властите, т.е. изискват свикване на Велико народно събрание, не само не е нужно за утвърждаване на съдебната независимост и укрепването на нейната прозрачност, ефективност и отчетност, но безотговорно за пореден път ще подмени основните цели и задачи на съдебната реформа и ще възпрепятства тяхното постигане. Затова апелираме да не се губи обществено време с предложения, които създават опасност за отклоняване на вниманието от неотложните въпроси…
Целия тест може да прочетете тук
Статията е прочетена: 904 пъти