В срока на обществените консултации, обявени с прессъобщение, публикувано но 20.12.2014 г. на сайта на Министерството на правосъдието, Съюзът на съдиите в България представи своето становище по изготвения от същото министерство проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт.
В същото прессъобщение се посочва, че публикуваният за обществено обсъждане проект е изготвен от междуведомствена работна група с широко участие на представителите на съдебната власт и професионалната общност. Важно е да се подчертае, че за първи път от повече от двайсет години проект за изменение и допълнение на ЗСВ се подготвя от работна група, в която не са включени представители на професионалните организации на съдиите, прокурорите и следователите. Въпреки настоятелните искания на Съюза на съдиите в България за включване в състава на работната група на наши представители, както и за посочване на критериите, по които е съставена работната група, отговори от министерството не получихме. Поради това считаме, че обявеното на сайта на Министерството на правосъдието твърдение за това, че изработването на проекта е с „широкото участие на представители на професионалната общност“ не отговаря на действителното положение.
Както в прессъобщението, така и в мотивите към проекта не се споменава, че голямата част от предложения за обществено обсъждане законопроект е резултат от усилията и задълбочения труд на няколко предходни работни групи, в които значително участие имаха представители на професионалните организации на съдиите, прокурорите и следователите, както и на съдии от ВКС и ВАС и представители на прокуратурата, ВСС, ИВСС.
Същевременно, считаме, че проектът не съдържа ключови предложения, които биха ускорили конкурсните процедури, съответно биха довели до тяхната обективност и справедливост; не са включени норми, които да ограничат командироването, така че да предотвратят злоупотребите и заплахите за индивидуалната независимост на съдиите и прокурорите; липсват и други съществени предположения, които биха довели до подобряване на ефективността на избора и функционирането на ВСС и неговите колегии. В този смисъл предложения за обществено обсъждане проект за изменение и допълнение на ЗСВ не отговаря на необходимостта от подобряване и усъвършенстване на правилата, регламентиращи статуса на съдиите, прокурорите и следователите; избора и функционирането на ВСС.
Мотивите към законопроекта не отговарят на минималните изисквания за съдържание, доколкото пресъздават в резюме самият проект, а не причините и съображенията, налагащи предложенията за изменение на закона, нито обосновават конкретно и задълбочено отделните идеи за промяна в устройствения закон. Обобщено казано, проектът за изменение и допълнение на ЗСВ е създаден от работна група, чийто състав е формиран по неясни и непрозрачни критерии, а по съдържание не е в състояние да разреши проблемите пред функциониране на ВСС и относно статуса на съдиите, прокурорите и следователите в светлината на гарантиране на тяхната независимост.
В своето становище ССБ разглежда основните въпроси, които се преуреждат с проекта и посочва съответните проблемни разрешения. Отделно становище е представено от организацията по предложенията за изменения, засягащи електронното правосъдие.
Двете становища са налични, както следва:
Становище относно проекта за ЗИД на ЗСВ
Становище относно проекта за ЗСВ в частта по електронно правосъдие
Статията е прочетена: 49 пъти